A TIFO Baráti Klub eseményei 2018. II. félévben

A TIFO Baráti Klub eseményei 2018. II. félévben

2018. április 19-én rendezte meg a már másfél évtizede hagyományos Balogh Sándor Vers-mondó Gálát a Tiszaújvárosi Nyugdíjasok Egyesülete.
Klubunkat Szoboszlai Józsefné, Viki képviselte, aki a 3 kategóriából kettőben indult, s a Ba-logh Sándor saját verse kategóriában I. helyezést ért el. Gratulálunk!!!

2018. április 26-án, Tiszadobon és Tiszadadán kirándult a TIFO Baráti Klub, mintegy 70 fővel. Tiszadobon a kastélyt csodálhattuk meg, Tiszadadán pedig a nevezetes festő, Holló László, majd Boncsér Árpád szobrász műveiben gyönyörködhettünk, valamint a Tájházba látogattunk. Kísérőnk megmutatta a legszebb nevezetességeket, köztük Európa második legnagyobb székely kapuját. Ebben a csendes kis falucskában, egy csodálatos csárdában, a Tisza folyó mellett fogyasztottuk el finom ebédünket.

2018. május 5-én a TIFO Baráti Klub 50 fővel járt Budapesten, ahol a Madách Színházban a Nyomorultak című musicalt nézte meg.

GYÁSZ - 2018. június 4-én nagy veszteség érte klubunkat, 73 évesen elhunyt Nagy Sándorné, Csibi nyugdíjas társunk. Klubunk autóbuszt indított temetésére, és koszorúval fejezte ki mély gyá-szát.

,,Kulturális örökségünk és népművészetünk nyomában – Őrség. Kitekintés Szlovéniára” címmel a TIFO Baráti Klub 2018. június 6-7-8-a között 3 napos kirándulást szervezett az Őrségbe, melyen 47 fő vett részt. 

Az úti cél: Tiszaújváros – Székesfehérvár – Herend – Őrség /Őrimagyarósd (2 nap szállás), Pankasz, Őriszentpéter, Felső Szer, Pityerszer, Nagytótlak (Selo rotundra – Szlovénia), Veleméri templom, Magyarszombatfa, Magyarföld/ – Ják – Szombathely.

Első nap az utunkba eső Székesfehérvárt tekintettük meg, ahol 2 órás idegenvezetéssel ismerkedtünk a város történetével, nevezetességeivel. Megtekintettük a Városházát, annak csodálatos terét, az Országalmát, a Püspöki palotát, a Zenélő órát, a magasban ülő bohóc szobrát. A Szent István Bazilika felújítási munkálatok miatt zárva volt, így a Romkertet csodálhattuk meg, és királyainknak tisztelegve koszorút helyeztünk el Szent István szarkofágjánál.
Az Őrség felé haladva esők és viharok nehezítették, hogy Herenden megtekinthessük a minimanufakturájáról híres porcelángyártás menetét (áramszünet), így csak az ajándékboltban található porcelánokat csodálhattuk meg, illetve vásárolhattunk.
Őrimagyarósdra érkezvén egy csodálatos erdőben leltünk szállásra, az ,,Őrségi 5 érzék házában”. Vacsora után a felfedezni vágyó tagjaink ellátogattak a Vadása tóhoz, ahová szállásadónk kísért bennünket, s mintegy 6 km-es gyaloglás során ismerkedtünk a környék nevezetességeivel, csobogó kútjával.

Második nap – szintén szállásadónk vezetésével – indultunk az Őrség felfedezésére. Első állomásunk Pankasz volt, ahol az Őrség jelképévé vált szoknyás haranglábat tekintettük meg. Őriszentpéteren megnéztük a románkori Erődtemplomot, ahol e nevezetes épület történetéről hallhattunk tájékoztatást, és megtekintettük a középkori téglaégető rekonstruált maradványát.

A hét szer egyike, Pityerszer, ahol népi lakóházakban kialakított skanzenben barangoltunk a régmúlt idők házai, berendezései, mezőgazdasági felszerelései, múzeuma között. Felső Szeren a Kódis állásos házakat néztük meg, majd olajütés látványában gyönyörködhettünk, s vásárol-hattunk.
Szlovéniába átruccanva Európa leghíresebb körtemplomát, az Árpád-kori Miklós-körtemplomot láthattuk gyönyörű freskóival. Visszatérve az Őrségbe, Veleméren a híres Árpád-kori templomba térünk be, aminek különleges fényjátékáról is hallhattunk előadást. Magyarszombatfán a Fazekas-házba látogattunk Vörös Gábor fazekas mesterhez, aki – miközben mesélt – bemutatta különleges korongozói tudományát, s a szemünk láttára elevenedett meg, hogyan is készül egy különleges köcsög. A mesternél csodálatos edényeket is vásárolhattunk.
Felkerestük a 36 fős lakosú Magyarföld nevű kis települést, ahol megtekinthettük Rátóti Zoltán színművész által megálmodott, adományokból, barátok által megépített gyönyörűséges fatemplomát. Kellemesen elfáradva tértünk vissza szálláshelyünkre vacsorázni.

Harmadik nap – búcsúzva az Örségtől, hazafelé indulva – Ják felé vettük az irányt. A világhírű templomot dr. Rátkai László tisztelendő mutatta be, s abban a szerencsében is részesülhettünk, hogy hallhattuk a templom orgonajátékát, s a tisztelendővel együtt nyugdíjasaink is énekelhettek. A templom kertjében még egy gyönyörű körtemplom is áll, freskóival megbabonázva nézőit.

Utolsó állomásunk Szombathely volt, ahol mintegy 2 órás idegenvezetéssel a városközpontban tájékozódtunk, falfreskón láthattuk a város történetét, majd felkerestük a Romkertet, a Püspöki palotát, az Isis szentélyt.

A Jáki templom és Szombathely felejthetetlen látványával a szívünkben indultunk haza.

Köszönjük Tiszaújváros Önkormányzatának, Képviselő-testületének a 3 napos programhoz nyújtott támogatását, mely nélkül nem valósulhatott volna meg e rég dédelgetett álom.

2018. június 23-án a Sportcentrumban kerül megrendezésre a MOL Családi Nap, melyre minden évben meghívja volt dolgozóit a MOL Petrolkémiai Zrt. 61 fő klubtag jelentkezett, s gyermekeikkel, unokáikkal mintegy 128 fő felhőtlen szórakozását jelenti ez a nap.

Köszönjük!!!